top of page

Co je pro mne fotografie?

   Je to kouzlo, kterým zastavuji čas. Kouzlo světla a kompozice, které esteticky "funguje". Prchavý okamžik, který jsem viděl a zachytil, aby se stal méně prchavým. V dnešní uspěchané době je to i zážitek, moci na chvíli se zastavit a věnovat si vzájemně trochu času a pozornosti. Fotografie je zvláštní chemie a dobrá fotografie pro mne je, když se všechny prvky od estetiky, přes emoci, kompozici až po dobré světlo, potkají v jednom okamžiku a kouzlo se děje... 

   Jako kluk jsem proseděl spoustu času nad tátovými černobílými fotkami a snažil se nasát dojmy z těch okamžiků, odhadnout kým skutečně v tu chvíli byl ten na fotce a jaká atmosféra tam vládla. Dnes se snažím o totéž z druhé strany. Chci zachytit "to", co se právě před objektivem doopravdy děje.

 

   Nejsem a nebudu Váš koordinátor a nechci Vás lámat do pozic jako bezduché loutky. Je mi jedno jestli fotím, rodinu na oslavě, děti, firemní portrét, či svatbu. Pokaždé mne ale zajímají lidé jako jedinečné a originální bytosti, jejich příběh a jejich osobnost. Každé focení je jiné, přesně tak, jako vy. Já se jen snažím uvolnit atmosféru, poznat kým doopravdy jste a udělat znovu to "kouzlo" a stiskout spoušť ve chvíli kdy se děje.. Velmi často se ptám během focení sám sebe jestli tam opravdu "bude", někdy ho poznáte sami dříve než já.

 

   Ale důležité je, že tam pokaždé nějaké to "kouzlo" je! 

Zejména focení s malými dětmi podřizuji těm nejmenším. Světlo v ateliéru máme nejvíce pod kontrolou, ale znamená to, že se Vás budeme snažit udržovat na malém prostoru (u malých dětí se vyplatí vzít oblíbené hračky a nechat je zabavit se). Focení u Vás doma zase lépe zachytí Vaši domácí atmosféru a vyžaduje malinko více prostoru i vzájemné důvěry. Je to pro všechny někdy trochu náročné, ale odměnou jsou úsměvy a emoce, které děti neumí zahrát - jsou tedy opravdové! 

Váš svatební den je jeden z nejdůležitějších ve Vašem životě a já se pokaždé cítím poctěn důvěrou, že si vybíráte právě mne a snažím se ho zachytit co nejvěrněji. Proto mu předchází předsvatební schůzka, kde probereme v klidu detaily Vašeho dne, abyste se mohli pak už jen soustředit na svůj prožitek a těšit se ze společnosti Vašich blízkých, se kterými se ho rozhodnete sdílet. Zároveň si uděláte obrázek o tom, co je to za člověka, který Vás bude celý den fotit. 

Portrét můžeme tvořit v ateliéru, v exteriéru nebo zajímavém interiéru, firemní portrét, ženský, mužský, akt, poloakt... to vše má ale jedno společné. Protože nerad lidi lámu do krkolomných pozic a neumím číst myšlenky, často se ptám. Ptám se třeba už na přípravné schůzce na Vaši představu, účel nebo záměr portrétu, potřebuji Vás také na chvíli zastavit a zpomalit, zkrátka trochu poznat koho mám před objektivem. Pak vím, že můžeme vytvořit Váš opravdový portrét.  

bottom of page